Злопам'ятність: добре чи погано?

51

     Основна причина злопам'ятності - стримана агресія. В результаті злість залишається всередині людини. Вона вже народжена і існує, її не повернеш в стан потенційної енергії.

     Вона стримується м'язи, утворюючи енергетичні блоки, а також живе в свідомості. Під її впливом люди точать зуб, дратуючи себе власною ворожістю.

     Конфлікт, від якого ми ухилилися, стає внутрішнім, що означає, що ввійшов в повсякденність. Цей конфлікт буде відтягувати на себе увагу, час, життєву енергію.

     В основі будь-якого пуття лежить початково нормальне, але спотворене психічне явище. У разі злопам'ятності це чіпкість пам'яті до неприємних і небезпечних об'єктів.

     Тверде запам'ятовування негативних вражень важливо для виживання. У нормі такі спогади не турбують людину.

52

     Але, якщо цей механізм гіпертрофується, стаючи рисою особистості, виникає перекіс, який ми і називаємо злопамятностью. Це вже швидше погано, ніж добре для людини.

     Зазвичай злопам'ятність розвивається у людей з такими якостями:

     - гординя, вразливість, образливість;

     - слабкість нервової системи;

     - комплекс неповноцінності.

     Типовими проблемами злопам'ятних людей є:

     - висока конфліктність, оскільки людина зривається на невинних;

     - психосоматичні гастрити, дуоденіти та інші хвороби;

     - поведінка жертви;

     - залежність від минулого.

     Концентрація на ворожості, постійне невдоволення людьми створює сильне психічне напруження і деформацію особистості по параноїдальному типу.

     Поради психолога як перестати пам'ятати зло

53

     - Ставте мету звільнитися від образ, дозвольте образам, що зберігаються в пам'яті, піти в минуле. Чому ви повинні залежати від людей, які про вас давно забули?

     - Якщо залишився пригнічений гнів, треба його висловити. Є багато способів розрядки: арт-терапія, спорт, медитація, спеціальні техніки, крик, побиття подушки та інше.

     - Визнайте свою схильність до злопам'ятності. Ймовірно, ви пам'ятаєте образи, нанесені вам дуже давно. Але це суб'єктивно, а не об'єктивно.

     - Надихнутися  ідеєю прощення. Прощаючи кого-небудь, ви рятуєтеся від його негативного впливу на вас. Відомо багато випадків зцілення прощенням від важких хвороб. Прощення звільняє від людей, що живуть всередині вас.

     - Налаштуйтеся на саморозвиток. Коли ми сповнені енергії нас не зачіпає зле слово або інший негативний випад. Справедлива приказка: «Мстять слабкі, сильні прощають». Чим впевненіше і сильніше людина, тим менше вона  залежить від чужих оцінок.

Практичний психолог Еліна Волович

Вгору