Лінь-невидимка
1

     Щоб дитина не стала ледачою, вона має бути самостійною.
     дорове дитя не буде лінуватися, якщо його до цього не змусять батьки.

     "Лінощі дітей - це одна видимість, фікція, а не справжнє явище; глянув на неї пильніше - і вона зникла". Як вам, строгі і безапеляційні мами і тата, така думка видатного педагога Петра Каптерева? Він вважав, що за словами "лінь", "лінуватися" ховаються абсолютно конкретні причини небажання дитини займатися тією чи іншою справою, моральні або фізичні, і батьки повинні зрозуміти і усунути їх - тоді і слово "лінь" стане міфічним, неіснуючим.

Флегматик не винен

2

       Дітей лінивих від природи не існує. Кожна здорова дитина в ранньому дитинстві цілком собі діяльна, від неї тільки й чуєш: "Я сам", або «Сама»,  вона сердиться, коли їй не дозволяють що-небудь зробити самостійно. Пасивність, бездіяльність - у чому батьки теж вбачають прояви ліні - найчастіше говорять про те, що дитина просто нездорова.

     У молодших школярів за лінь часто приймають невміння. Дитина ще не навчилася правильно організовувати свою роботу: хапається то за одне, то за інше, у неї нічого не виходить, вона втомлюється, розчаровується, все кидає ... В результаті уроки зроблені абияк і з часом вона все з більшим небажанням береться за них: навіщо щось робити, якщо все одно не виходить?

     Іноді лінню помилково називають різко виражені прояви темпераменту. Малюк-флегматик малорухомий, повільний, довго розгойдується. Його марно підганяти і звинувачувати в ліні, все одно він буде працювати в тому темпі, який диктується його внутрішнім складом. Людина не винна, що не може працювати, як ці жваві хлопці навколо неї, у яких все в руках горить. Але при цьому ледачими вважають і тих же холериків, яким необхідна активна діяльність, і їм складно виконувати роботу нудну, монотонну. Пограти для них - це справжнє діло, а зібрати в пісочниці розкидані іграшки - смертельна туга.

На похвалах як на дріжжах
3

     Іноді так і хочеться накричати, а то і замахнутися ременем на чадо, яке «рубається» в комп'ютерну стрілялку, в той час як ви чекаєте від нього зусиль по виправленню двійок. Ось тільки чи допоможе? Легко примусити людину виконати вашу волю, а ось як переломити лінь-матінку?
Двір, пісочниця. Тут кожен зайнятий справою. Хтось навантажує піском самоскид, інші роблять пасочки, збирають камінці ... В дитячому віці гра - це справжня праця. А з яким завзяттям діти прагнуть досягти задуманого, зробити, наприклад, той же перший крок! Хіба можна запідозрити в ліні дитину, яка все намагається і намагається прорити в пісочниці  підземний хід, який все обсипається і обсипається? Чому ж потім цю ж дитину не змусити винести сміття або вирішити задачу з математики?

4

     Приклад:  п'ятирічна Наталя вирішила допомогти бабусі помити посуд! Значить, як і в минулий раз, буде калюжа біля мийки, по лікті мокрі руки, і добре, якщо все це затягнеться тільки на півгодини і посуд залишиться цілим ...
     Бабуся не витримує:
     - Наталко, не треба, йди пограй, все одно нормально не зробиш! Підтирати ще потім за тобою!
     І дитина покірно йде, куди її послали. Читати книжку, грати або робити уроки. А так хотілося допомогти, зробити щось самій ...

     У три-чотири роки діти рвуться до самостійності - так дайте їм можливість нею насолодитися! Звичайно, спочатку виходить погано - але щоб чогось навчитися, потрібно це почати робити! Ось малюк пихкає, сопе, але при цьому сам повзає по своєму ліжку, заправляє його. Похваліть його навіть за найменший успіх! І нехай доводить справу до кінця. Довів, помив посуд, поклав подушку на місце - оцініть його роботу, на похвалах діти ростуть як на дріжжах.
     Він і далі буде із задоволенням виконувати ту ж роботу по дому, якщо раз за разом буде підвищувати свою значимість у власних очах, отримуючи бонуси у вигляді похвали або чогось істотнішого з боку дорослих. Він, таким чином, же отримує мотивацію до праці, що може бути важливіше за це?

     Далі більше. Закріпіть за  дітьми якісь домашні обов'язки і наполягайте на їх виконанні, причому доручення повинні бути конкретними, дійсно потрібними, а не придуманими з виховною метою. І продовжуйте підкреслювати, що хліб, який купила дитина, куплений свіжий, пол витерт начисто. А заохочення необхідні просто як повітря! Дитині молодшого віку краще відкрито сказати, що, розвантаживши вас, вона отримала можливість, наприклад, довше побути в зоопарку, сходити в кіно, а з тими, хто старший, вже можна поговорити про розподіл домашньої роботи "по-справжньому".
     З домашних справ починається вироблення в дитині ставлення до праці як до життєвої потреби. А якщо ви раз по разу виривали у Наталки, що піднімає клуби пилу в квартирі, віник з рук - не дивуйтеся, коли, у більш дорослому віці, вона зможе спокійно проходити повз повної раковини посуду і не буде прагнути хоч частину домашніх справ взяти на себе, як то кажуть, "за замовчуванням". І тільки чи домашніх?

 

Лінь гормональна

     Наявність-відсутність "мотиву" пояснює  поведінку так званих ледарів і в шкільному віці. Почнемо з того, що дитина, яка всіма способами ухиляється від уроків, швидше за все, просто не має власної мотивації до свого найважливішої, єдиній, можна сказати, справі, щиро не розуміючи, навіщо їй самій потрібні всі ці уроки, домашні завдання тощо. Потім вона настільки звикає до постійного контролю дорослих, що робить висновок: "Це їм треба, а не мені". І начебто не ледар, багато чим цікавиться, але в шкільних справах - нероба неробою.

     Чи не час вам послабити дріб'язкову щохвилинну увагу і вимогливість? Інакше ярлик "ледаря" стане для дитини несподівано привабливим - може бути, хоч так від неї відстануть, адже все одно дорослі дитиною незадоволені, а безглузда діяльність "з-під палки" нічого, крім відрази і прагнення уникнути перевантажень, викликати не може.   Може, спробувати довести до дитини сенс її роботи, пояснити, що якщо вона нічого не буде знати і вміти - вона нікому не буде потрібна, крім своїх батьків. Пошукайте сенс, заради якого вона буде прагнути навчатися. Нехай це буде тільки спілкування з однолітками - і заради цього можна захотіти ходити до школи! Як тільки дитина почне займатися тим, що їй цікаво, що для ней важливо, лінь зникне, а оцінки покращаться.

     Лінню нерідко обертається і, навпаки, завищена оцінка талантів людини, і її автоматично підвищується самооцінка. Дійсно розумна, здібна, захвалена дитина, яку часто хвалять не хоче займатися, тому що їй і так все дається легко, і вона  вважає себе кращею в класі  без зайвих зусиль зі свого боку. У батьківських  скаргах на ледаря чується навіть щось на кшталт захоплення - джерело здібностей, гори б вивернув, якби захотів, але "лінь вперед нього народилася". Вас це тішить і розслабляє, а людина так переконується в своїй правоті: здібності у неї є - та вони проявляться і без зайвих зусиль з її боку. А краще б вона чула від вас, що лінь і талант - взаємовиключні поняття і що перше зариває в землю друге.

     Здається, іноді, що підлітки в цій ліні цілковито - валяючись на дивані, просиджуючи перед монітором або хитаючись по вулицях. Вони при цьому часто говорять, що не встигли відпочити, що треба розслабитися, "відтягнутися". Але ж людина молода, більш-менш здорова, вона не ходить на роботу і домашніми справами не перевантажена - так придурюється вона, ухиляється, впевнені ви. І дарма. У певному віці в справу втручається фізіологія: в організмі підлітка йдуть глобальні зміни, пов'язані з гормональними змінами, і це дійсно викликає постійне відчуття втоми. Чим щогодини нарікати йому на неробство, почніть "підгодовувати" його вітамінами, сходіть разом кудись, організуйте йому відпочинок самі, якщо вже хочете контролювати свою дитину від і до.

 

Поради батькам

5

  1. Якщо ваша дитина постійно намагається ухилитися від домашніх справ, навчання тощо, пробуйте зрозуміти, чи під силу їй ті вимоги, які ви пред’являєте.
  2. Чи часто ви хвалите або дякуєте за зроблене тому, кого вважаєте ледачим? Будь ласка, не забувайте це робити. Важко з захопленням займатися справою, яку ніхто не помічає і не оцінює.
  3. В тих випадках, коли вчителі кажуть про раптово виниклу лінь вашої дитини, спробуйте з'ясувати всі подробиці, не поспішайте лаяти і карати людину. Можливо, саме зараз вона потребує допомоги (психологічної, медичної, додаткових занять або, навпаки, звільнення від навчання, нарешті їй просто необхідна ваша підтримка, а лінь - сигнал лиха, який вам необхідно розпізнати.
  4. Неможливо змусити бути працьовитим за допомогою погроз. Рано чи пізно людина, якщї так звертаються, збунтується. При цьому форма протесту може бути різною (сльози, гнів, брехня, хвороба, втеча), але суттю будуть зіпсовані відносини з "наглядачем».

 

Література

  1. Гиппенрейтер Ю.Б. «Общаться с ребенком КАК?»
  2. Інтернет- ресурси.
  1. К.Стід – серія «Порадник для батьків».

 

Практичний психолог

Волович Е.В.

Вгору