Поговоримо про психічне насильство
6
Добрий день шановні батьки!

Наша зустріч присвячена темі "Насильство в сім'ї: форми, види, наслідки".
Найчастіше зустрічається поєднання декількох видів насильства одночасно.
Щодо дітей виділяють наступні види насильства:

     1. Нехтування потребами дитини (моральна жорстокість, занедбаність) - це відсутність з боку батьків елементарної турботи, в результаті чого порушується її емоційний стан і з'являється загроза здоров'ю і розвитку дитини.
     2. Психічне / емоційне / - це умисне приниження честі і гідності одного члена сім'ї іншим або підлітками, моральні погрози, образи, шантаж тощо.
     3. Економічне - це спроби позбавлення одним дорослим членом сім'ї іншого можливості розпоряджатися сімейним бюджетом, мати можливості і право розпоряджатися ним на свій розсуд, економічний тиск на неповнолітніх тощо.
     4. Сексуальне - це посягання якогось члена сім'ї, а також підлітків на статеву недоторканість іншого, зокрема сексуального характеру по відношенню до неповнолітнього члена сім'ї. Це залучення дитини з її згоди і без неї в сексуальні дії з дорослими. Згода дитини на сексуальний контакт не дає підстави вважати його ненасильницьким, оскільки дитина не володіє свободою волі і не може передбачити всі негативні для себе наслідки. Іноді сексуальне насильство розглядають як різновид фізичного насильства. Що таке інцест? Інцест - сексуальні відносини між кровними родичами.

     5.Фізичне - це умисне нанесення шкоди здоров'ю, заподіяння фізичного болю, позбавлення волі, житла, їжі, одягу та інших нормальних умов життя, а також ухилення батьків неповнолітніх дітей від турботи про здоров'я, безпеку.

Як проявляється те чи інше насильство?
1. Залякування і погрози - навіювання страху криком, жестами, мімікою; погрози фізичного покарання поліцією, спецшколою, богом; прояв насильства над тваринами; погрози кинути дитину або відняти її, позбавити грошей тощо.
2. Ізоляція - постійний контроль за тим, що роблять жінка або дитина, з ким дружить, зустрічається, розмовляє; заборона на спілкування з близькими людьми, відвідування видовищних заходів тощо.
3. Фізичне покарання - побиття, ляпаси, катування, тягання за волосся, щипання та ін.

4. Емоційне (психічне) насильство - не тільки залякування, погрози, ізоляція, а й приниження почуття власної гідності і честі, словесні образи, грубість; навіювання думки, що дитина - найгірша, а жінка - погана мати або дружина, приниження в присутності інших людей; постійна критика на адресу дитини або жінки.
     Причини виникнення насильства в сім'ї численні. Серед них можна виділити дві групи: одна причини, що знаходяться в самій родині, у взаєминах між її членами; інша - поза сім'єю. Одна група причин нерідко породжує іншу. Найчастіше насильство відбувається в стресовій ситуації. За останні роки спостерігається зростання різних видів насильства і в благополучних сім'ях.


Зовнішні причини насильства:
• поширення в суспільстві алкоголізму, наркоманії;
• криза моралі;
• криза культури;
• вплив ЗМІ, постійно демонструють сцени насильства над особистістю, картини терористичних актів, актів вандалізму, садизму тощо.

     Причини виникнення насильства, що лежать в самій родині: матеріальні труднощі; наявність в сім'ї безробітного; невирішена житлова проблема; алкоголізм та пияцтво серед членів сім'ї; наявність наркоманів в сім'ї; неповна сім'я; вітчим або мачуха в сім'ї; дитина-інвалід або з проблемами зі здоров'ям; небажана дитина; важка дитина; зняття багатьох моральних заборон; сімейні конфлікти; самоствердження за рахунок слабких; культ жорстокості, пропагований в суспільстві.

Наслідки сімейного насильства для дитини

7      Чому порка, ляпаси, навіть такі, на перший погляд, безневинні удари, як ляпас по руці, небезпечні для дитини і становлять загрозу для суспільства?
      Вони викладають дитині урок насильства.

      Вони порушують безумовну упевненість, якої потребує кожна дитина, - що її люблять.
      Вони породжують у дитині на сполох: очікування наступного удару.

     У них міститься брехня: прикидаючись, ніби вирішують педагогічні завдання, батьки таким чином зривають на дитині свій гнів. Дорослий б'є дитину тільки тому, що його самого били в дитинстві.

8

      Вони викликають гнів і бажання помститися, бажання це залишається витісненим і проявляється значно пізніше.
      Вони вчать приймати на віру суперечливі докази: "Я б'ю тебе для твого власного блага". Мозок дитини зберігає цю інформацію.
      Вони руйнують сприйнятливість до власного співчуття і співчуття до інших, обмежуючи, таким чином, здатність дитини пізнавати себе і світ.

     Який урок і з якими наслідками зможе винести дитина із порки і биття?

Дитина дізнається:9

  • Що вона не заслуговує поваги;
  • Що доброму можна навчитися через покарання (насправді це не так, покарання, зазвичай, вчить дитині бажанню карати інших;
  • Що страждання не слід приймати близько до серця, його слід ігнорувати;
  • Що насилля – це прояв любові;
  • Що заперечення почуттів – нормальне здорове явище;
  • Що від дорослих немає захисту.

     Тіло людини добре запам’ятовує і зберігає в собі  калічащі відбитки цього “виховання». Таким чином, можна зробити висновок, що насильство в будь-якій формі неприйнятне. Люди мають поважати один одного.

 

 

Практичний психолог

Волович Е.В.

Вгору