ЗВІТ директора ДНЗ "Мелітопольське ВПУ" за 2016-2021 р.р.

  • 88

З В І Т

директора Мелітопольського  вищого професійного училища  за  2016-2021 р.р.

Шановні колеги!

     За ці 5 років, що ми пройшли разом, зроблено дуже багато. З початку  наш заклад  отримав статус вищого професійного училища. Статус надає нам право готувати фахівців високого кваліфікаційного розряду за усіма професіями, але ті ліцензії, які  ми мали при з’єднанні, цієї  можливості не надавали. І тільки у цьому році закінчується процедура ліцензування за усіма  професіями, які ми маємо. Розширяти перелік професій ми зобов’язані і зможемо після цієї процедури.

     У минулому 2016 році ніхто не знав чіткого механізму з’єднання закладів, ніхто не допомагав, ми були на  фінансуванні з міського бюджету і міське управління освіти складало для нас штатний розклад. Ми у всьому були першими, на той час закінчили процедуру реєстрації і здобули державні реєстраційні документи.

     У 2017-2018 навчальному році  колектив вперше взяв участь у ЗНО – зовнішньому незалежному оцінюванні, крім того наш другий навчальний корпус став центром проведення ЗНО, він і досі залишається  таким.  Як результат роботи педагогічного колективу у цьому році 50 учнів бажають взяти участь у ЗНО, незважаючи на те, що можна пройти державну підсумкову атестацію.

     Для творчої роботи інженерно-педагогічного колективу в училищі є все необхідне: комп’ютерна техніка, є Інтернет, є комп’ютерні класи, застарілі комп’ютери  модернізовані шляхом купівлі нових 30-ти  моніторів та збільшення їх оперативної пам’яті. У цьому році за допомогою коштів німецького банку GIZ  ми отримали  сучасну комп’ютерну техніку, а саме:  1 сервер, 2 моноблока, 2 друкарських пристроїв,  3 роутера, 1 проєктор, 23 ноутбуки. Зараз на черзі отримання  волоконно-оптичної лінії для отримання швидкісного Інтернету для другого корпусу та 3-Dпринтера для кухарів.   Крім того за державні кошти придбано 8 інтерактивних дашок. На той час ми ставили перед педагогами завдання освоїти  користування ними, а зараз усі бажають їх мати.

     Педагогічна майстерність викладачів та майстрів виробничого навчання грає дуже важливу роль і дозволяє проводити уроки теоретичного та практичного навчання з використанням новітніх педагогічних технологій. З  2017 року у нашому колективі запроваджена система сполучення індивідуальних сертифікатів про участь у різноманітних педагогічних заходах державного, обласного та міського рівнів, яка значно підвищує педагогічну майстерність і готує інженерно-педагогічний колектив до кардинальних змін в організації освітньої діяльності. Тому у цьому році  ми отримали грант на підготовку засуджених у Мелітопольській виховній колонії за професією «Швачка» за гроші Австралійського благодійного фонду. Таку професію отримало 30 осіб.

     Щорічно ми беремо участь у тендері на право навчання осіб з незайнятого населення. До з’єднання наших закладів таку перепідготовку окремо ні ВПУ№40, ні торгово-кулінарне училище не проводили. За 5 останніх років підготовлено 11 осіб за професіями: «Швачка», «Кондитер», «Слюсар з ремонту автомобілів».

     Робота над ліцензуванням усіх наших діючих професій закінчується, і у новому пакеті на право проводження освітньої діяльності є усі можливі види підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації. На майбутнє все треба використовувати, тому що це теж заробіток для училища.

     Матеріально-технічна база навчання, ії модернізація та зміцнення відіграє дуже важливу роль у якісній підготовці кваліфікованих працівників.

     Адміністрація  і я особисто приділяли цьому питанню багато уваги, але покращити всі кабінети, майстерні, гуртожитки  одразу не можливо. У 2016-2017 н.р.  поступово  відкрили нову красиву читальну залу, довели до кінця ремонт на сучасному рівні кабінетів «Захист Вітчизни» та «Англійська мова», почали  оснащати кабінети телевізійною технікою, придбали 2 телевізори, а всього  їх вже 11 одиниць. 2017-2018 н.р. для збереження та розвитку підготовки за професією «Верстатник широкого профілю», яка дуже потрібна у нашому регіоні, було проведено окремо опалення зі встановленням лічильника тепла, окремо водопостачання та завершена робота з облаштування туалетної кімнати, у майстернях за адресою Гагаріна, 6. Тоді ж відремонтована повністю  покрівля майстерень, і в них почалася активна праця з виконання замовлень з обробки деталей підприємства «Руслан-комплект». Ця систематична робота давала училищу заробітки. Лабораторію за професією «Слюсар з контрольно-вимірювальних  приладів та автоматики» розташували на другому поверсі цих майстерень.

     Для навчання за професією «Перукар-модельєр»  відремонтовано приміщення, закуплено обладнання та меблі  для навчальної перукарні «Конвалія». Вона працює, заробляє кошти на свої потреби та косметичні ремонти.

     Навчально-матеріальна база торгово-кулінарного напрямку поповнювалась  придбанням окремих кухонних приладів, конвектомату та ін..

     Щорічно ми готуємось  до відкриття  нового навчального року. Так, у 2017-2018 н.р.. закінчили ремонт даху гуртожитку  і вестибюлю корпусу №1, закінчили частковий ремонт даху корпусу №2 і тільки нічого не робили в будівлях за адресами вул. О.Невського.  Вони знаходяться у дуже поганому стані.  Навчальний процес там не ведеться, нам треба ці приміщення зберегти та передати у комунальну власність області. За ці роки велика робота проведена з приведення у порядок реєстрації усіх земельних ділянок, споруд і т.б.

     Крім того в той же рік  закінчена робота з сучасного облаштування 3-х душових кімнат у гуртожитку №2 і одної кімнати у гуртожитку №1 та почалася робота з  ремонту актової  і танцювальної  залів корпусу№1. Тоді ще депутат обласної Ради Федоров І.С.  надав нам 50 тис.грн. для придбання аудіоколонок  високої якості, вони і досі добре працюють. Ще один значний захід для усіх нас -це участь у обласному конкурсі з професії «Продавець продовольчих та непродовольчих товарів», де наша учениця зайняла  3 місце. Ії готували майстер в/н Анєнко О.А. і викладач спецдисциплін  Задорова О.О.

     У 2018-2019 навчальному році була повністю закінчена робота з державної реєстрації майна і тоді вийшли на фінішну пряму з питання передачі всього нашого великого майнового комплексу до комунальної власності області. Продовжилася робота з ремонту дахів, відремонтований дах їдальні корпусу 2. За усі роки змінювали  старі вікна на металопластикові, всього замінено 112 вікон. 

     У цьому році так склалося, що треба було терміново робити проєкт і встановити теплолічильник на гуртожиток за адресою: Гагаріна 6. А це                 53 тис. грн. на той час.  Для удосконалення підготовки кваліфікованих працівників зробили капітальний ремонт навчального бару у корпусі №2. Крім того косметично та красиво відремонтували кабінети фізики і хімії. Підготовка до кожного навчального року включає до себе обов’язкову промивку системи теплопостачання, обслідування системи водопостачання, повірку усіх лічильників води та тепла - і все це у кожному корпусі, кожному гуртожитку, кожній лабораторії та майстерні.

     Також у 2018 році знайшли кошти та закупили канальні плити  для побудови огорожі  корпусу №1  і частково корпусу №2. Це єдина робота, яку виконувала найнята фірма. Усі  покращення,  усі ремонтні роботи ми робимо своїми силами.

     2018-2019 навчальний рік був дуже насиченим на  зустрічі, на усілякі  малі та великі досягнення. Восени був укладений договір на сумісну освітню діяльність, обмін досвідом з професійно-технічним училищем м. Кайдайняне(республіка Литва). Представники училища та міста були у нас у гостях, ми збиралися до них, але все щось заважало. У соціальних мережах спілкуємось, бачимо як там справи. Будемо мати надію на зустріч у майбутньому.  Тоді ж ми приймали у себе делегацію Євросоюзу, показували свої майстерні, демонстрували яким ми бачимо розвиток нашого навчального закладу. Це був перший сигнал того, що зараз Управління фонду соціальних інвестицій через німецький банк KFW створило проект перебудови корпусу №2 в сучасний підрозділ торгово-кулінарного та готельного напрямку із заміною обладнання на загальну суму 1.800.000 євро. Перебудова почнеться  цього року.

     У листопаді 2018 року наш колектив відсвяткував значну дату -  75 річчя з дня створення  технічного училища, а потім професійно-технічного училища №10. До свята була частково відремонтована актова зала, проведений концерт, були присутні високі гості, колеги, партнери, ветерани.

     У березні 2019 року  училище взяло участь у  Міжнародної виставці «Сучасні заклади освіти» і було нагороджено «Золотою медаллю» за розробку  «Упровадження інноваційних освітніх технологій навчання в професійної підготовці кваліфікованих кадрів», яку створила викладач української мови та літератури вищої категорії та педагогічного звання «старший викладач» Кардашова Наталя Григорівна.

     Восени 2019 року вперше у Запорізької області та регіоні був проведений конкурс професійної майстерності серед учнів і робочої молоді за багатьма компетенціями. Ми направили для участі  4-х учнів для участі у токарної, слюсарної, кухарської, кондитерської компетенціями до м. Запоріжжя. Учні  Бурковцов Н.,  Белан А.,  Уколов Д.,  Деменюк А.,  які підготовлені майстрами в-н Черкашиною Н.М., Москаленко Л.М., Шарудою О.І., Климушиної Н.В. Всі учні дуже гарно виступили. Ми здобули перші місця з токарної та  слюсарної компетенцій.  Ця перемога дуже важлива, вона дозволила нам вступити в боротьбу за створення на нашій базі центру професійної досконалості  верстатних професій. Багато було різних представників, які оглядали, рахували, збирали різні дані. Ми написали заяву на участь у цьому відборі, і область виграла право на перебудову 3-х професійних училищ. Але потім всі відмовились від побудови центру і затвердили перебудову нашого 2 корпусу. Крім того у період проведення цього конкурсу 2 дні працювала  виставка кожного навчального закладу. Від нашого закладу її підготували і за неї  відповідали старші майстри Ахтирський С.В., Гальченко А.Ф.

     Весною 2020 року наші переможці повинні були представляти область на всеукраїнському конкурсі, але почалася пандемія, його декілька разів переносили,  учні були випущені і тому у подальшому ми нічого не завоювали.

     У 2020 році прийшов до нас  «короновірус», почалася світова пандемія, і при умовах карантину необхідно було перебудовуватись з методів та прийомів навчання, тобто перехід на дистанційне навчання. Перенавчалися, пристосовувались  до індивідуальної  власної техніки та техніки учнів. Викликала великі труднощі організація виробничого навчання, яка є необхідною складовою професійного навчання. Ми навчалися, обмінювались досвідом, і у 2020-2021 навчальному році зривів з випуску учнів за усіма професіями не було. Зараз ми наближаємось  до дня проведення ЗНО, випуску учнів, проходженню літньої практики, і нас вже не лякають карантинні обмеження. За цей час постійно учні та співпробітники моніторилися, був під контролем рівень захворюваності, на навчанні дотримувались санітарних вимог та обмежень, педпрацівники почали поступово вакцинуватися.  В таких умовах у цьому навчальному році при великих фінансових труднощах зробили ремонт вестибюлю 2 корпусу і  відремонтували дах гуртожитку за адресою вул. Гагаріна, 6. 

     За 5 минулих років проводилася значна робота з цивільного захисту. Підготовлена проектна документація та зроблена протипожежна обробкака даху корпусу №2, загальної вартості 112 тис. грн., проведена комплектація  пожежних кранів сумісно з рукавами та їх ремонт, щорічно закуплялись  вогнегасники і проходили технічне обслуговування, зараз їх у нас 89 шт., зроблена і вже проплачена проектно-кошторисна документація на вогнезахисну обробку сцени та сценічного одягу, установка відеоспостереження  території корпусу №1, у корпусі №2 до проекту увійшла централізована протипожежна сигналізація.

     Крім того проводиться систематична робота з учнями та співпробітниками  з протипожежної безпеки,  навчання, тренування. Підготовлені укриття для колективу на час бойових дій, але вони ще потребують доопрацювання у плані комфорту. На усі заходи з пожежної безпеки затрачено  155 тис. грн.

     Основна задача педагогічного колективу – це якісна підготовка кваліфікованих робітників для підприємств міста та регіону. Для вирішення цього питання необхідні три складові: учні, висококваліфіковані педагогічні кадри і сучасна навчально-матеріальна база. Щодо інженерно-педагогічних кадрів, то вони у нас талановиті, постійно самовдосконалюються, впроваджують інноваційні педагогічні технології, комп’ютерну техніку, обмінюються досвідом. Під керівництвом наших методистів Дирбаби О.Г., Глебової О.В. розроблена система, яка складає три етапи, методичні комісії і усі педагоги реалізують пошуково-дослідницький етап практичного спрямування з реалізації компетентнісного підходу в навчальної діяльності, виховання особистості шляхом формування життєвих компетентностей.  Щорічно проводяться відкриті уроки теоретичного і практичного навчання, предметні тижні, відкриті масові заходи та заходи з пізнавально-ігрової форми «ДЗВІН». Щорічно беремо участь у Міжнародному  конкурсі знавців  української мови ім. П.Яцика. У 2016-2017 н.р. під керівництвом викладача Кардашової Н.Г. учень Редько І. посів 1 місце, у Всеукраїнському конкурсі на кращий електронний освітній ресурс «Планета ІТ»  викладач Майборода О.В. отримав сертифікат, Всеукраїнський  конкурс учнівської творчості, присвяченого 100-річчю УЦР учні отримали 1 місце під керівництвом Кудар І.В., Кисіль О.Л., викладач Бородай І.П. зайняла 1 місце у фестивалі  електронних дидактичних засобів «Сучасний урок». У 2017-2018 н.р. у регіональному конкурсі, присвяченому Шевченківським дням «Мій Шевченко» 1 місце отримала учениця Горбова В. викладач Кардашова Н.Г.  Щорічна участь  у конкурсах знавців англійської мови «Грінвіч» біля 40 учнів під керівництвом викладачів Крютченко О.О., Пачиної Н.Е., науково-практична конференція «Об’єднаємось брати мої» організатори Кисіль О.Л., Таран М.С., конкурс перукарської майстерності«Снігова королева» Буцька О.В. 

     До початку пандемії ми організували і провели 6 обласних семінарів:

     1. Викладачів англійської мови з проведенням предметного заходу «Кроками Ш.Холмса» Крютченко О.О.

     2. Викладачів української мови та літератури за творчістю В.Винниченка - організатори Кардашова Н.Г., Волобуева Є.Ю., Глебова О.В.

     3. Семінар викладачів історії з проведенням відкритого уроку Дійковим М.І.

     4. Семінар викладачів англійської мови з проведенням відкритого уроку Романенко І.Г.

     5. Тренінг для лідерів учнівського самоврядування з протидії торгівлі  людьми організатори Волобуева Є.Ю., Кудар І.В.

     6. Семінар керівників гуртків та заступників директора з виховної роботи організатор Кудар І.В.

     Профорієнтаційна робота  важлива складова нашої загальної роботи. За роки роботи з’єднаного училища ми набираємо за 13 професіями. Вже 2 роки не прийняли на навчання за професіями: «Слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики», «Живописець», «Квітникар. Флорист». Я назвала їх тому, що попит на них є, ми усі погано володіємо менеджментом і губимо свої досягнення у минулому. Так, починаючи з 2017 року, ми не виконуємо план набору, який намічаємо самі.

     План 423, прийнято 380 чол. у 2018 році план 445 прийнято 289 чол., у 2019 році план 355, прийнято 295 чол., у 2020 році план 316 і прийнято 316 чол. Зараз складніше за пандемії  проводити профорієнтацію, але  я вважаю, що ми проводимо кампанію цього року сучасними засобами через соціальні мережі, що ближче молоді і тому маю надію на виконання плану набору у кількості 340 осіб. У цьому питанню треба відзначити, що у нас є актив творчих педагогів, майстрів в-н, які створюють рекламні відеоролики, постери, приймаємо участь у конкурсі інфографіки.  А є у нас пасивна частина працівників, які не працюють ні старими методами, ні новими. 

     Коли розглядаємо результати та надаємо педагогічне навантаження, згадують усі про свої  категорії, звання і тому подібне. Це не зовсім красиво!

     Виховна робота проводиться за усіма напрямками. У 2017 році у  нас навчалось 71 дитина-сирота. Потім ця цифра знизилась  та все одне коливається в межах 60-ти. Цей контингент особливий, і ми, як ніхто  знаємо, як з ними важко працювати. Весь педагогічний колектив бере участь у вихованні, більш всього працівники гуртожитків. Там наші учні живуть і, частіше  всього, не вміють організувати свій побут. За ці роки ми підготували за відповідними професіями та випустили  багато таких учнів. Ми повинні піклуватися про них і після випуску. За цій важкий труд наш  колектив поважають у місті та регіоні.

     Велика кількість учнів дозволяє нам щорічно  оплачувати роботу 5 керівникам гуртків: художньо-естетичного,  вокального, психологічного напрямків. Гуртки спортивного напрямку працювали на суспільних засадах. Керівники секцій Трет’як М.В., Кравченко І.П., Дубовік С.П., Гуторов О.П.,      Гузь В.В., Волохов В.С. провели «Свято туриста», «Козацькі розваги». Крім того 3 гуртка туристично-краєзнавчих і предметні гуртки при кабінетах. Учні, які займаються у гуртках здобули багато нагород: це Почесні грамоти, сертифікати, дипломи і зайняті призові місця. У спорті 1 місце отримали з баскетболу, настільного тенісу, шашкам і шахам. Разом зі своїми вихованцями Кардашова Н.Г,     Вороніна В.В. та Дубовік С.П. посіли 2 і 3 місця в обласному конкурсі. У 2016-2017 н.р. було здійснено 21 похід вихідного дня. Художні керівники Зеленський В., Кірчева Н. підготували свято 75-річчя училища, провели заходи «Хвилина слави», «Міс ВПУ», отримали 3 місце на обласному вокальному конкурсі  «Ти будеш вічно жити,Україна», до речі у цьому році отримав  1 місце вокальний колектив «Співаночки». Щорічно багато призерів у традиційному конкурсі декоративно-ужиткового мистецтва «Знай і любі свій край». В ньому приймають участь учні під керівництвом Литвиненко С.І., Баричевої О.М., Стойкової С.І., Качури Т.П., Нечитайло С.В., Теслі Л.В., Богачової  І.А., Дядькової С.С.

     Колектив училища приймає активну участь у міських заходах:

     «День міста», «День визволення Мелітополя», день Перемоги, фестиваль «Черешнево», також співпрацює з громадськими організаціями «Асоціація профтехшкола», Центр освіти «Перший». Наш досвід у співпраці з місцевою громадою отримав схвалення на Всеукраїнському вебінарі про  соціальне партнерство в регіонах, збереження сучасного робітничого потенціалу. Його готували та брали участь Кудар І.В., Іванова Н.А.  До цей  багатовекторної роботи зараз долучилася міжнародна співпраця: навчання педагогів та учнів за програмою EU4SKILS, участь у міжнародних опитуваннях про майбутнє професійного навчання, участь учнів у навчанні з підприємництва,  конкурсів сайтів  т.п.

     До основної складової частини виховної роботи відноситься організація роботи в гуртожитках.  Умови життя, санітарні вимоги, комфортні умови у гуртожитках створені на належному рівні і знаходяться під постійним контролем з боку директора і усіх педпрацівників. У гуртожитоку №2 обладнано сучасні душові кімнати, затишно, працює спортивна кімната, придбали меблі для 2-ох гуртожитків на суму 80 тис.грн. Відремонтували балкони. Перебудували режим праці вихователів, чергових, учні знаходяться під постійним наглядом. Матеріальне забезпечення ще далеке від бажаного, але малими кроками рухаємося тільки вперед .

     У кожному навчальному році складається план-графік з проходження курсів підвищення кваліфікації педагогів та майстрів, стажування майстрів в-н  та план роботи атестаційної комісії. В результаті системності атестації педпрацівників нашого закладу виявлені позитивні моменти у роботі всього педагогічного колективу:

  •      Системність у роботі педагогів та майстрів в-н
  •      Зросла кількість пед. працівників, які мають публікації у педагогічній літературі, заробили  багато власних сертифікатів з самоосвіти.
  •      Більшість викладачів та майстрів в-н впроваджують на своїх уроках інноваційні та комп’ютерні технології. Важливо, щоб зростання рівня своєї педагогічної майстерності було систематичним, рівномірним, лише тільки в рік атестації.

     Нашим досвідом з удосконалення кваліфікації майстрів в-н поділилися на Всеукраїнському вебінарі  Трифонова О.Ю. і Дядькова С.С.

     У своєї доповіді я оголосила дуже багато прізвищ, але ж не всіх. Вважаю, що наш колектив дуже високопрофесійний, талановитий, працездатний і кожен з вас зайняв в ньому своє належне місце,

        Бажаю усім здоров’я та успіхів!

                          

             

                               

                  

  

   

Вгору