ЗВІТ директора ДНЗ "Мелітопольський ПЛ" за 2013-2014 н.р.

  • 3224

ЗВІТ

директора Державного навчального закладу

«Мелітопольський професійний ліцей» за 2013 – 2014 н.р.

     Починаючи з 2012 року, адміністрація ліцею прийняла рішення відмовлятися від сервісного направлення з метою розширення переліку професій за галузами, які розвинені в нашому місті та регіоні. Слід відзначити той факт, що на неодноразові звернення директора ліцею в міський центр зайнятості, у відділ економічного розвитку міста з проханням визначити професії, які необхідні регіону в майбутньому, конкретної відповіді не було.

     Таким чином адміністрація ліцею створила «Програму розвитку Мелітопольського професійного ліцею на 2013-2016 роки», в якою було намічено отримати ліцензію за професіями: Кравець та відкрити нові професії Монтажник гіпсокартонних конструкцій; Квітникар. Флорист. Ця робота завершена, адміністрація очікує отримання документів.

     В минулому навчальному році наш колектив не виконав план набору учнів. На 2013-2014 навчальний рік план набору складав 180 учнів, прийнято на навчання – 134 учня. Причини не виконання плану є об’єктивні (демографічна ситуація, дуже низька заробітна плата в легкій промисловості) та суб’єктивні.

     Ми в колективі розглянули причини наших прорахунків в системі профорієнтації і виконання плану набору, намітили шляхи обов’язкового виконання плану на наступний навчальний рік. Для мене, як для директора, в цій ситуації було необхідно зберегти педагогічні кадри, зберегти колектив, і ця задача вирішена.

     Важливим показником роботи колективу є відрахування учнів з різних причини. Зовсім викоренити ці факти неможливо, так як бувають різні життєві ситуації, ми маємо справу ще не з зовсім дорослими людьми, а з підлітками, у яких бувають сумніви або розчарування з вибраної професії. Наш колектив проаналізував, в яких групах більше відрахувань, з яких причин, заслухали керівників груп на педраді, розробили й прийняли до виконання заходи щодо зменшення числа відрахованих і в результаті: за 2012-2013н.р. відрахованих учнів     було 17, а за 2013-2014 н.р. кількість відрахованих осіб –13.

     В січні – лютому цього року ми підготували і випустили 2 навчальні групи за професіями «Кравець» і «Слюсар з ремонту автомобілів». Таким чином, на 01.04.2013 число учнів складає 227 осіб.

     Організація виробничого навчання та виробничої практики є важливою складовою всього навчального процесу в професійно-технічному навчанні. Згідно вимог Постанов КМУ № 740 і № 784, які стосуються питань виробничого навчання і оплати праці учнів необхідно було укласти договори на проходження практичного навчання  в умовах виробництва та узгодити їх з керівництвом управління освіти і науки та відділом праці і соціального захисту в нашому місті. Задача ця вирішена повністю, укладено 20 договорів на 360 робочих місць з термінами дії до 2015 року.

     Від якості організації і проведення виробничого навчання безпосередньо залежить працевлаштування випускників. З працевлаштування, як важливого показника роботи навчального закладу нашого типу, є спеціальні звіти, проводиться аналіз робочих місць за професіями, які користуються попитом на ринку праці, якості підготовки кадрів і навчання на перспективу. Цей показник у нас за останні роки 80-86%. Адміністрація ліцею співпрацює з іншими профільними навчальними закладами: так ділові стосунки склались з Дніпропетровським коледжем технології і дизайну, Харківським політехнічним університетом. Обдаровані учні, які мають бажання продовжити свою освіту, вступають в ці заклади за спрощеною системою. Всього буде випускників у 2013-2014 навчальному році – 103 учня, з них з відзнакою 23 учня, що складає 22 %.

     Згідно переліку ліцензованих освітніх послуг, ми маємо право вести перепідготовку спеціалістів із числа незайнятого населення. Починаючи з 2007 року ми щорічно виборюємо тендер на право такої діяльності. Цей вид підготовки спеціалістів дає невеликий прибуток, але все ж краще, ніж нічого. В 2013 році було підготовлено 7 осіб і зароблено 6462 грн. Також ми пройшли тендер на підготовку спеціалістів із незайнятого населення і на 2014 рік.

     Організація методичної роботи колективу ведеться суворо за планом роботи, найбільш важливим є уже давно впроваджена система проведення методичних тижнів, відкритих уроків з теоретичної й практичної частини, проведення засідань методичних об’єднань, випуск методичного бюлетеня, проведення відкритих виховних годин, конкурсів, олімпіад з предметів, змагань «Кращий з професії». Продовжується і в цьому році з ініціативи методиста  Дирбаби О.Г.  позаурочні предметні заходи під назвою «ДЗВІН», метою яких є пробудити інтерес учнів до того чи іншого предмета, оскільки форма їх проведення пізнавальна, навчально-ігрова. За рішенням методичної ради накопичені матеріали необхідно розмістити в періодичні видання профтехосвіти. Також ця система дає змогу рівномірно навантажити кожного інженерно-педагогічного працівника, навантаження вже відоме в кінці поточного навчального року.

     Крім того у цьому навчальному році ми вперше проводимо методичний місячник з метою підведення результатів роботи кожної методичної комісії та конкретно кожного педпрацівника. Для цього проводимо щотижня засідання з демонстрацією підготовлених відеоматеріалів, презентацій, портфоліо та інше.  

     Інженерно-педагогічний колектив працює над єдиною методичною темою «Психолого-педагогічні засади впровадження основ педагогіки, толерантності в навчально-виховний процес».

За 2013-2014 навчальний рік проведено:

-  Відкритих уроків теоретичного навчання – 10;

-  Відкритих уроків практичного навчання – 3;

-  Предметних тижнів – 3;

-  Олімпіад – 14 (105 учнів);

-  Виховних заходів – 8;

-  Випущено методичних бюлетнів – 10;

-  ДЗВІН – 9.

-  Обласні семінари – 2 («Українська мова та література», виробниче навчання з професії «Слюсар з ремонту автомобілів»)

     Всі заходи проводяться з використанням комп’ютерної техніки, і як результат всі ІПР оволоділи нею на достатньому рівні і можуть провести сучасний інноваційний урок.

     Основна задача інженерно-педагогічного колективу - готувати й випускати високо кваліфікованих спеціалістів, цього можна досягти, маючи сучасну навчальну матеріально-технічну базу, крім цього необхідно створити умови для учнів, які мешкають в гуртожитку. Я, як директор вважаю, що цю задачу можна вирішити, якщо заробляти власні кошти. За 2013-2014 навчальний рік прибутки від навчально-виробничої діяльності склали 18661,65 грн. Всього на спеціальний рахунок надійшло 121270,38 грн., безпосередньо заробітки учнів склали 7361,24 грн. У нас працює учнівське СТО «Юніор». За останні роки, та і за весь час перебування на посаді директора, ніяких коштів, крім власних, ми не використовували для забезпечення життєдіяльності нашого навчального комплексу. Ми не винаймаємо будівельні організації, робимо все своїми силами, що на мій погляд, допомагає колективу використовувати це у вихованні дбайливого ставлення  учнів до матеріальних цінностей.

     Так, своїми силами за 2013-2014 н.р. ми повністю переробили кабінет історії України, лабораторію-майстерню ручних швів,  проводимо поточні ремонти кабінетів, ремонтуємо систему опалення і каналізації та багато іншого, крім цього продовжуємо заміну швейного обладнання в майстернях, придбали сучасні швейні багатоопераційні побутові машини, промислові машини, щорічно обновляється й поповнюється новими слюсарними інструментами майстерня з ремонту та експлуатації автомобілів, придбали двигун «Mitsubishi» , починаємо  роботу з заміни теплового лічильника в навчальному корпусі, відремонтували в гуртожитку кімнату для перегляду телепередач, щорічно поступово покращуємо естетичний вигляд приміщень гуртожитку, замінюємо навчальні меблі в кабінетах, купуємо сучасні навчальні дошки, перебудували кімнату гігієни для дівчат. В минулому році розпочата велика робота із збільшення місць для проживання учнів шляхом виселення з половини 4-го поверху сторонніх мешканців, там розпочато ремонт і незабаром будемо готові заселити всіх, хто потребує в гуртожитку, згідно санітарних норм та очікуваного підйому кількості учнів після демографічного провалу цих років.

     Фінансовий стан в країні трохи уповільнив темпи роботи з укріплення матеріально-технічної бази, і тому дещо з відставанням від намічених термінів і тому тільки зараз ми закінчуємо оснащати майстерню для підготовки учнів з професії «Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування».

     Ми продовжуємо реалізацію програми енергозбереження, частиною якої є встановлення металопластикових вікон. Всього замінили 33 вікон, це, звичайно, мало, але якщо будемо заробляти кошти, то з цією задачею справилося значно швидше.

     Педагогічні працівники ліцею  завжди беруть участь в роботі обласних методичних об’єднань, олімпіадах, конкурсах. Сума сплати за відрядження за 2013-2014 навчальний рік склала 7568,38 грн.

     Адміністрація ліцею достатньо уваги приділяє створенню умов для застосування в навчанні комп’ютерних технологій. Щорічно купується 1-2 комп’ютера, проведено Інтернет, і є доступ до нього майже у всіх аудиторіях, оскільки більшість викладачів і майстрів використовують свою особисту комп’ютерну техніку для навчального процесу. Комп’ютеризована бібліотека, і підведений Інтернет в гуртожиток.

     Виховна робота планується на весь навчальний рік, і щомісячно план роботи доводиться до відома всіх інженерно-педагогічних працівників і всіх підрозділів з усіх напрямків діяльності. Вся робота колективу з питань виховної роботи узгоджена з Мелітопольським міським центром соціальних служб для дітей, сім’ї і молоді, службою у справах дітей, кримінальною міліцією, психоневрологічним диспансером, комітетом у справах молоді Мелітопольської міськради та іншими громадськими організаціями. В ліцеї працює 16 гуртків і 4 спортивних секцій загальна кількість задіяних – 247 учнів. З них 1 гурток еколого-натуралістичний фінансується з фонду обласного центру з туризму, учні і наші викладачі та майстри із задоволенням беруть учать в походах та туристичних зборах. Проведено три пішохідних походів з учнями по містам бойової слави Мелітопольського району.

     Спортивний колектив учнів та педагогів бере участь у всіх міських спортивних заходах і змаганнях з усіх видів спорту. За 2013-2014 н.р. учні нашого навчального закладу зайняли загальнокомандне 3-е місце у спартакіаді ПТНЗ, викладачам фізичного виховання Кравченко І.П. і   Дубовік С.П.

     Всі сили, людську увагу, турботу кожен член нашого колективу віддає вихованню і навчанню учнів – сиріт і учнів, позбавлених батьківської опіки – їх у нас на даний момент 24: з опікою - 7 осіб, без опіки - 17 учнів.

     На початку навчального року видається наказ про закріплення за сиротами громадських опікунів із числа викладачів та майстрів. Як з ними важко і чого вартує «поставити їх на ноги» знаємо тільки ми.

     Найбільша цінність будь-якого колективу – це кваліфіковані кадри, саме такі складають наш колектив. В нашому колективі педагогічні звання «старший викладач» мають – 7 осіб, «майстер виробничого навчання 1 категорії» - 5 осіб,  «майстер виробничого навчання           2 категорії» - 4 особи,  кваліфікаційні категорії мають: «спеціаліст вищої категорії» - 8 осіб, «спеціаліст 1 категорії» - 13 осіб, «спеціаліст 2 категорії» - 2 осіб.

     Колектив вирішує все! Задачі свої він знає! Мені залишається побажати успіхів у роботі з підготовки високо кваліфікаційних спеціалістів, конкурентоспроможних на ринку праці і міцного здоров’я всім!!!

 

 

Директор ДНЗ «Мелітопольський ПЛ»                           Л.І. Кисельова

Вгору