ЗВІТ директора ДНЗ "Мелітопольський ПЛ" за 2012-2013 н.р.

  • 4081

ЗВІТ

директора Державного навчального закладу

«Мелітопольський професійний ліцей» за 2012 рік

 

     2012 рік є роком завершення «Програми розвитку Мелітопольського професійного ліцею сервісу на 2005-2012 роки». В цій програмі було намічено отримати ліцензію за професіями: 1. Швачка; 2. Кравець; 3. Слюсар з ремонту автомобілів; 4. Рихтувальник кузовів і, безпосередньо, в 2012 році відкрити нову професію «Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування». Крім цього було намічено отримати ліцензію на підготовку учнів за інтегрованими професіями: «Слюсар з ремонту автомобілів. Рихтувальник кузовів» і «Швачка. Вишивальник».

     Починаючи з 2011 року, адміністрація ліцею прийняла рішення відмовитись від сервісного направлення з метою розширення переліку професій за галузами, які розвинені в нашому місті та регіоні. Слід відзначити той факт, що на неодноразові звернення директора ліцею в міський центр зайнятості, у відділ економічного розвитку міста з проханням визначити професії, які необхідні регіону в майбутньому, конкретної відповіді не було.

      В минулому навчальному році наш колектив не виконав план набору учнів. В 2012 році план набору складав 180 учнів, прийнято на навчання – 117 учнів. Причини не виконання плану є об’єктивні (демографічна ситуація, дуже низька заробітна плата в легкій промисловості) та суб’єктивні.

     Ми в колективі розглянули причини наших прорахунків в системі профорієнтації і виконання плану набору, намітили шляхи обов’язкового виконання плану на наступний навчальний рік. Для мене, як для директора, в цій ситуації було необхідно зберегти педагогічні кадри, зберегти колектив, і ця задача вирішена.

     Важливим показником роботи колективу є відрахування учнів з різних причини. Зовсім викоренити ці факти неможливо, так як бувають різні життєві ситуації, ми маємо справу ще не з зовсім дорослими людьми, а з підлітками, у яких бувають сумніви або розчарування з вибраної професії. Наш колектив проаналізував, в яких групах більше відрахувань, з яких причин, заслухали керівників груп на педраді, розробили й прийняли до виконання заходи щодо зменшення числа відрахованих і в результаті: за 2011 рік відрахованих учнів було 28, а за 2012 рік це число складає – майже половину – 15 осіб.

     В січні – лютому цього року ми підготували і випустили 2 навчальні групи за професіями «Кравець» і «Слюсар з ремонту автомобілів». Таким чином, на 01.04.2013 число учнів складає 240 осіб.

     Організація виробничого навчання та виробничої практики є важливою складовою всього навчального процесу в професійно-технічному навчанні. Згідно вимог Постанов КМУ № 740 і № 784, які стосуються питань виробничого навчання і оплати праці учнів необхідно було укласти договори на проходження практичного навчання  в умовах виробництва та узгодити їх з керівництвом управління освіти і науки та відділом праці і соціального захисту в нашому місті. Задача ця вирішена повністю, укладено 17 договорів на 315 робочих місць з термінами дії до 2015 року.

     Від якості організації і проведення виробничого навчання безпосередньо залежить працевлаштування випускників. З працевлаштування, як важливого показника роботи навчального закладу нашого типу, є спеціальні звіти, проводиться аналіз робочих місць за професіями, які користуються попитом на ринку праці, якості підготовки кадрів і навчання на перспективу. Цей показник у нас за останні роки 80-86%. Адміністрація ліцею співпрацює з іншими профільними навчальними закладами: так ділові стосунки склались з Дніпропетровським коледжем технології і дизайну, Харківським політехнічним університетом. Обдаровані учні, які мають бажання продовжити свою освіту, вступають в ці заклади за спрощеною системою. Всього випущено в 2012 році – 124 учнів, з них з відзнакою закінчили ліцей 33 учні, що складає 26 %.

     Згідно переліку ліцензованих освітніх послуг, ми маємо право вести перепідготовку спеціалістів із числа незайнятого населення. Починаючи з 2007 року ми щорічно виборюємо тендер на право такої діяльності. Цей вид підготовки спеціалістів дає невеликий прибуток, але все ж краще, ніж нічого. В 2012 році було підготовлено 4 особи, є ще заявки й на цей рік, і вже розпочато навчання за направленнями Мелітопольського районного центру зайнятості.

     Організація методичної роботи колективу ведеться суворо за планом роботи, найбільш важливим є уже давно впроваджена система проведення методичних тижнів, відкритих уроків з теоретичної й практичної частини, проведення засідань методичних об’єднань, випуск методичного бюлетеня, проведення відкритих виховних годин, конкурсів, олімпіад з предметів, змагань «Кращий з професії».  Вперше в цьому році з ініціативи методиста  Дирбаби О.Г. проводяться позаурочні предметні заходи під назвою «ДЗВІН», метою яких є пробудити інтерес учнів до того чи іншого предмета, оскільки форма їх проведення пізнавальна, навчально-ігрова. За рішенням методичної ради накопичені матеріали необхідно розмістити в періодичні видання профтехосвіти. Також ця система дає змогу рівномірно навантажити кожного інженерно-педагогічного працівника, навантаження вже відоме в кінці поточного навчального року.

     Інженерно-педагогічний колектив працює над єдиною методичною темою «Психолого-педагогічні засади впровадження основ педагогіки, толерантності в навчально-виховний процес».

За 2011-2012 навчальний рік проведено:

-           Відкритих уроків теоретичного навчання – 6;

-           Відкритих уроків практичного навчання – 5;

-           Предметних тижнів – 5;

-           Олімпіад – 19 (106 учнів);

-           Виховних заходів – 8;

-           Випущено методичних бюлетнів – 10;

-           ДЗВІН – 11.

     Всі заходи проводяться з використанням комп’ютерної техніки, і як результат всі ІПР оволоділи нею на достатньому рівні і можуть провести сучасний інноваційний урок.

     Основна задача інженерно-педагогічного колективу - готувати й випускати високо кваліфікованих спеціалістів, цього можна досягти, маючи сучасну навчальну матеріально-технічну базу, крім цього необхідно створити умови для учнів, які мешкають в гуртожитку. Я, як директор вважаю, що цю задачу можна вирішити, якщо заробляти власні кошти. За 2012 рік прибутки від навчально-виробничої діяльності склали 77806 грн. Всього на спеціальний рахунок надійшло 115478 грн., безпосередньо заробітки учнів склали 7215 грн. У нас працює учнівське СТО «Юніор», ательє. За останні роки, та і за весь час перебування на посаді директора, ніяких коштів, крім власних, ми не використовували для забезпечення життєдіяльності нашого навчального комплексу. Ми не винаймаємо будівельні організації, робимо все своїми силами, що на мій погляд, допомагає колективу використовувати це у вихованні дбайливого ставлення  учнів до матеріальних цінностей.

     Так, своїми силами за 2012 рік ми повністю переробили кабінет української мови та літератури, обладнали методичний кабінет, лабораторію рихтування кузовів, кабінет і лабораторію з обладнання автомобілів, проводимо поточні ремонти кабінетів, ремонтуємо систему опалення і каналізації та багато іншого, крім цього продовжуємо заміну швейного обладнання в майстернях, придбали сучасні швейні багатоопераційні побутові машини, промислові машини, щорічно обновляється й поповнюється новими слюсарними інструментами майстерня з ремонту та експлуатації автомобілів, придбали інжекторний двигун, ввели в роботу тепловий лічильник в навчальному корпусі, придбали та встановили електронний лічильник з урахування всієї використаної електроенергії, саме це дозволило скоротити оплату за неї, відремонтували в гуртожитку кімнату для перегляду телепередач, щорічно поступово покращуємо естетичний вигляд приміщень гуртожитку, замінюємо навчальні меблі в кабінетах, купуємо сучасні навчальні дошки, перебудували кімнату гігієни для дівчат. В минулому році розпочата велика робота із збільшення місць для проживання учнів шляхом виселення з половини 4-го поверху сторонніх мешканців, тим самим розпочавши зараз ремонт, через 1-2 роки ми будемо готові заселити всіх, хто потребує в гуртожитку, згідно санітарних норм та очікуваного підйому кількості учнів після демографічного провалу цих років.

     Фінансовий стан в країні трохи уповільнив темпи роботи з укріплення матеріально-технічної бази, і тому дещо з відставанням від намічених термінів тільки зараз ми будуємо майстерню для підготовки учнів з професії «Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування».

     Ми продовжуємо реалізацію програми енергозбереження, частиною якої є встановлення металопластикових вікон. Всього замінили 25 вікон, це, звичайно, мало, але якщо будемо заробляти кошти, то з цією задачею справилося значно швидше.

     Всього на все вищезгадане за 2012 рік витрачено 106750 тис.грн. Крім цього в цій сумі є кошти в розмірі 6200 грн., витрачені на періодичні видання. В нас нема обмежень в користуванні телефонним зв’язком усіма працівниками – сплата за рік склала 7220 грн. Педагогічні працівники ліцею  завжди беруть участь в роботі обласних методичних об’єднань, олімпіадах, конкурсах. Сума сплати за відрядження за 2012 рік склала 15625 грн. Слід відзначити, що за два останніх роки ми за власні кошти придбали необхідні підручники з предметів в сумі 2000 грн.

     Адміністрація ліцею достатньо уваги приділяє створенню умов для застосування в навчанні комп’ютерних технологій. Щорічно купується 1-2 комп’ютера, проведено Інтернет, і є доступ до нього майже у всіх аудиторіях, оскільки більшість викладачів і майстрів використовують свою особисту комп’ютерну техніку для навчального процесу. Комп’ютеризована бібліотека, і підведений Інтернет в гуртожиток.

     Виховна робота планується на весь навчальний рік, і щомісячно план роботи доводиться до відома всіх інженерно-педагогічних працівників і всіх підрозділів з усіх напрямків діяльності. Вся робота колективу з питань виховної роботи узгоджена з Мелітопольським міським центром соціальних служб для дітей, сім’ї і молоді, службою у справах дітей, кримінальною міліцією, психоневрологічним диспансером, комітетом у справах молоді Мелітопольської міськради та іншими громадськими організаціями. В ліцеї працює 16 гуртків і 4 спортивних секцій загальна кількість задіяних – 247учнів. З них 2 гуртка еколого-натуралістичний та краєзнавчий фінансуються з фонду обласного центру з туризму, учні і наші викладачі та майстри із задоволенням беруть учать в походах та туристичних зборах.

     Спортивний колектив учнів та педагогів бере участь у всіх міських спортивних заходах і змаганнях з усіх видів спорту. За 2012 рік учні нашого навчального закладу зайняли загальнокомандне 1-е місце у спартакіаді ПТНЗ, завдячуючи професіоналізму керівника фізичного виховання Кравченко І.П. і викладача фізкультури Дубовік С.П.

     Всі сили, людську увагу, турботу кожен член нашого колективу віддає вихованню і навчанню учнів – сиріт і учнів, позбавлених батьківської опіки – їх у нас на даний момент 24: з опікою - 7 осіб, без опіки - 17 учнів.

     На початку навчального року видається наказ про закріплення за сиротами громадських опікунів із числа викладачів та майстрів. Як з ними важко і чого вартує «поставити їх на ноги» знаємо тільки ми.

     Найбільша цінність будь-якого колективу – це кваліфіковані кадри, саме такі складають наш колектив. В нашому колективі педагогічні звання «старший викладач» мають – 6 осіб, «майстер виробничого навчання 1 категорії» - 5 осіб,  «майстер виробничого навчання 2 категорії» - 6 осіб,  кваліфікаційні категорії мають: «спеціаліст вищої категорії» - 7 осіб, «спеціаліст 1 категорії» - 12 осіб, «спеціаліст 2 категорії» - 6 осіб.

     Адміністрація завжди уважно ставиться до досягнень своїх педагогічних кадрів, і тому докладає зусиль для своєчасного підвищення кваліфікації кожним працівником та стажуванням на робочих місцях. За 2012 рік із власних коштів витрачено на підвищення кваліфікації 7137 грн., і тому ніхто із наших працівників не втратив у виплаті заробітної плати за тарифікацією, у зв’язку із введенням нового типового положення про атестацію № 930 згідно з яким, скільки б предметів викладач не читав, необхідно пройти курси кваліфікації по кожному з них. Крім того, важливою складовою є турбота про здоров’я кожного члена колективу. У нашого колективу є можливість відпочити та зміцнити здоров’я на нашій базі «Юність» в Алтагирі влітку, для чого адміністрація робить все можливе для підтримання виділених приміщень в пристойному вигляді, також 6 осіб змогли поліпшити здоров’я в 2012 році в санаторіях Криму та Бердянська.

     Колектив вирішує все! Задачі свої він знає! Мені залишається побажати успіхів у роботі з підготовки високо кваліфікаційних спеціалістів, конкурентоспроможних на ринку праці і міцного здоров’я всім!!!

 

 Директор ДНЗ «Мелітопольський ПЛ»                   Л.І. Кисельова

 

 

Вгору