• 1263

 11

З В І Т

 директора Державного навчального закладу

«Мелітопольське  вище професійне училище»

  за 2018-2019 навчального року

    Цей навчальний рік закінчується.  Він  буде згадуватися усім нам підготовкою та проведенням 75-річного ювілею училища,  заключенням договору на сумісну освітню діяльність, обмін досвідом з професійно-технічним училищем г.Кайдайняне республіка Литва, зустріччю з представниками  Євросоюзу, участю у міжнародної виставці «Сучасні заклади освіти», де наш заклад був нагороджений «Золотою медаллю» за розробку «Упровадження інноваційних освітніх технологій навчання в професійній підготовці кваліфікованих кадрів», яку створила Кардашова Н.Г. Наш колектив приймав активну участь у  всіх міських та обласних заходах, молодіжних форумах, конкурсах за професіями та багато іншого. Ми працювали дуже інтенсивно, напружено і нам є чім пишатися.

     На початок навчального року було прийняте на навчання 281 учень що склало  63% від плану набору, який  складав 445 чол. З загальної кількості учнів ми прийняли лише 12 учнів з особливими освітніми потребами, вполовину менше в порівнянні з минулим роком При такому невиконанні  плану набору , педпрацівники мали педагогічне навантаження, усі працівники заробітну платню, преміальні сплати, прожили рік більш менш благополучно.  У продовж навчального року у нас  здобували знання 76 учнів-сиріт та позбавлених батьківського піклування, з них 46 перебувають на повному державному утриманні, 80 учнів напівсиріт, 95 з багатодітних сімей, 11 учнів з інвалідністю, 8 внутрішньо переміщених осіб. Зусиллями майстрів в/н учні-сироти працевлаштовані у минулому році 28, у цьому році 10чол. Цими   даннями я нагадую усім нам та підкреслюю про масштаби нашої роботи у соціальної сфері.

     Основна мета педагогічного колективу – це якісна підготовка кваліфікованих робітників для підприємств міста та регіону. Для досягнення її інженерно-педагогічні кадри училища постійно підвищують свій професійний рівень, займаються самовдосконаленням, впроваджують інноваційні педагогічні технології.

          На протязі навчального року було проведено:

  • Відкриті уроки – 36 ( 13 зо + 10 то + 13 во)
  • Предметні тижні - 20

-     Заходи з гральної форми «Дзвін», виставки, вікторини - 28

  • Майстер-класи - 28         
  • Конкурси професійної майстерності серед учнів – 8
  • Участь в обласних та Всеукраїнських предметних конкурсах – 8
  • Участь в олімпіадах - 20
  • Вперше треба відмітити  участь педагогів та майстрів в/н в отриманні сертифікатів, їх у нас у 1 кварталі цього року було 24, а  в минулому році тільки 3.

     У минулому навчальному році розроблена система реалізації науково-методичної проблеми, яка складає три етапи, у цьому році методичні комісії і усі педагоги  реалізують другий етап – пошуково-дослідницький практичного спрямування реалізація  компетентнісного  підходу в навчальної діяльності. Виховання особистості шляхом формування життєвої компетентності.

     Педагогічна майстерність викладачів та майстрів в/н грає основну роль в підготовці кваліфікованих робітників. Для цього треба проводити уроки теоретичного та практичного навчання на сучасному рівні з використанням новітніх педагогічних технологій. У цьому навчальному році мі завершили усі необхідні фінансові процедури і закупили 6 інтерактивних систем для кабінетів фізики, хімії, математики на загальну суму 481 тис.грн. Ці гроші надала нам Держава.  Системи спробувані, тобто за їх участю проведені відкриті уроки, але можливості   їх далеко не вивчені і не використані. Треба на наступний навчальний рік це завдання поставити перед усіма педагогами та розповсюджувати досвід використання техніки. Треба також іще закупати теле, відео, мультимедійну техніку і оснащати усі кабінети, іі у нас поки недостатньо.

     Я вже говорила, що наш колектив приймає активну участь у всіх заходах міста та регіону і  вже добрались до Києва, Одеси, Дніпра, Луцька.  Заходи різного характеру і виховні і освітні і наукові, але ж усі вони призначені створювати імідж нашого закладу, як потужного,  сучасного, конкурентоспроможного. Чому конкурентоспроможного? Тому, що процес реорганізації навчальних закладів продовжується і майбутнє  за центрами професійної освіти,  або центрами досконалості. Ми зараз приймаємо участь у конкурсі на можливість отримати гроші від Євросоюзу для побудови центру досконалості у машинобудівельної галузі. Професійно-технічна (професійна) освіта майбутнього це безперервна освіта, освіта впродовж життя. Освіта, яка буде гнучкою, влаштовувати замовника за змістом та терміном навчання. У цьому навчальному році ми також виграли тендер на підготовку спеціалістів з числа незанятого населення, зареєстрованого у центрі зайнятості. В порівнянні з минулим роком  цей вид освітньої діяльності став гірше. Ми пере підготовили всього2 чол. (кондитер та швачка ). Завершили підготовку за професією «Швачка» 30 чоловік, засуджених виховної колонії за добровільні внески громадян Австралії.  

     Питання ліцензування не вирішено за об’єктивною причиною – відсутністю наказу про надання нам права оперативного керування усім майном від МОН. Такий наказ ми отримали у травні  першими в області і зараз почнемо активно займатися ліцензуванням. Також за   планом училища та науково-методичного центру області колектив в осені повинен приступити до освоєння  дуальної системи навчання за професією «Верстатник широкого профілю».

     Кількість учнів дозволила нам організувати роботу 13 гуртків, керівникам 5 з них роботу оплачували. 4 гуртка  спортивного напрямку працювало на суспільних засадах – це волейбол, баскетбол, настільний теніс, загальна фізична підготовка та 3 гуртка туристично-краєзнавчих.   Останні були вокального, художньо-естетичного, модельного напрямків.  Крім того предметні гуртки працювали при кабінетах. Всього позаурочною діяльністю було охоплено 239 учнів, це 30% особового складу.  Учні, які займалися  в них, здобули нам дуже багато нагород. Це  почесні грамоти, сертифікати, дипломи і зайняті призові місця. У спорті 1 місце отримали з баскетболу, настільному тенісу, шашкам і шахам. З художньо-естетичного напрямку керівники Зеленський В.І., Кірчева Н.Ю., Герасіменко А.В. підготували та провели свято 75-тиріччя училища, провели масштабні масові заходи «Хвилина слави», «Міс ВПУ», отримали 3-ті місця на обласних вокальних конкурсах «Ти будеш вічно жити Україна», на конкурсі патріотичної пісні «Україна – це ми». Багато призерів традиційного конкурсу декоративно-ужиткового мистецтва «Знай і люби свій край»: два 1-х місця у вихованців Литвіненко С.І., Баричевої О.М., два 2-х місця у підопічних Стойкової С.Ю. Литвіненко С.І., п’ять  3-х місць отримали учні Качури Т.П., Нечітайло С.І., Теслі Л.В., Стойкової С.Ю. Литвіненко С.І.

     Таки загальноміські свята як День міста, День визволення Мелітополя та день Перемоги, фестиваль «Черешнево»  не обходяться без участі  всього колективу училища. Наш досвід у співпраці з місцевою громадою отримав схвалення на Всеукраїнському вебінари про соціальне партнерство в регіонах, збереження сучасного робітничого потенціалу. Його готували та брали участь Кудар І.В., Іванова Н.А.

     При такому активному суспільному житті, зусиллям кожного педагога, майстра в-н з питань виховання учнів у нас трапляється таке непотрібне явище, як відрахування учнів? За навчальній рік відраховано 66 чол., з них  22 учня випущено достроково,  тобто можна казати неуками. Відрахувань з груп 2 корпусу більш в 2 рази. На педагогічної нараді у січні ми досконало розглядали це питання і намічали мирі до зменшення відрахованих.  Покращення є,  у 1 півріччі відраховано було 29 чол., у 2 семестрі 15 чол. Різні причини є до прийняття рішення про відрахування і об’єктивні  і з поважної причини і невірним вибором  професії, але є наша пряма віна.  Окремі  викладачі і майстри в-н не знають взагалі про педагогіку співпраці, про толерантність у спілкуванні, зберігають авторитаризм у вихованні та спілкуванні,  не можуть дати дітям батьківської уваги, тепла. Тому на мій погляд третину з кількості відрахованих можна було вернути до навчання. Крім того є таки групи  де їх керівники досягли своєї  мети:  кількості учнів на рубежі 20-21 чол. Оклад майстра є, 20 відсотків доплати за класне керівництво теж є, а проблеми колективу, адміністрації  їх не цікавить.  Це група 204 (Волохов В.С. Чугрєєва М.П.), 22 чол. осталось з 30, гр.304 (Безродна О.М., Черкашина Н.М.) -21 чол.,            гр. 308 (Шаруда О.І., Назаренко І.П) -20 з 30,  гр..310 (Самойчук В.В. Глистін М.І.) - 21 чол. гр.ТУ-14 (майстер Шитікова  Г.Г.) -21 з 27чол. . На кінець навчального року кількість учнів складає 570 чол.      

     У нашому училищу ведеться підготовка за 13 професіями, усі вони потрібні на ринку праці. Колектив несе повну відповідальність за якість підготовки кожного учня з кожної професії.  Головну роль грає в підготовці фахівців виробнича практика.  Організація виробничого навчання за професіями торгово-кулінарного напрямку створена добре,усі учні мають можливість працювати за професією і  старші учні за оплату, у місті, на узбережжі  Азовського моря. За професіями 1 корпусу є проблеми. Так не працює договір на проходження виробничого навчання учнями за професією «Швачка», практично зірвана практика за професією «Перукар-модельєр», тому, що учні за договором закріплені в одній  перукарні, в якій є тільки 2 робочих місця.  Заступнику директора з НВР  Трифоновій  О.Ю. та старшому майстру Ахтирському С.В. приділяти більш уваги організації виробничого навчання за вказаними  професіями.  Треба відмітити,що професія перукаря теж стала  дуже потрібною.

     Господарська діяльність і в цьому році була дуже активною.

     Перш за все повністю закінчена робота з державної реєстрації майна. Ми виходимо на фінішну пряму з питання передання  всього нашого  великого майнового комплексу  до належності області.  Ця велика праця з втратою сил і нервів підходе до кінця. На початок цього навчального року ми були готові до нього, так і зараз активно їде підготовка до наступного 2019-2020 навчального року. Усі дахи відремонтовані, крім гуртожитку за адресою вул.Гагаріна 6. У дуже поганому стані знаходився дах їдальні за адресою вул.Інтеркультурна,390. На все затрачено   більш 250 тис.грн. Також  поки що складність  виникла з ремонтом даху корпусу 2. Там 2-хскатний дах, для нього треба знайти   гарні матеріали.  Продовжується робота з заміни вікон на металопластикові в двох корпусах, всього замінено 48 вікон .  Терміново зроблений проект і встановлений лічильник тепла на гуртожиток Гагаріна 6.  Його загальна вартість стала нам у 53 тис.грн. Як у минулому році, так і в цьому році багато уваги приділяється цивільному захисту. Продовжується поліпшення підвальних приміщень для укриття учнів і співпрацівників 1 і 2 корпусів, систематично проводяться навчання з цивільного захисту, дні ГО за планом. Створеній проект з обробки дерев’яного перекриття даху  корпусу 2 вогнезахисними матеріалами  і вже закінчена ця робота вартістю 98 тис.грн.

     До ювілейного свята були відремонтовані актова зала частково та танцювальна зала корпусу №1, зроблені ремонтні роботи приймальні директора.  Можна казати, що провели  капітальний ремонт навчального бара корпусу №2 і зараз проводяться поточні ремонти кабінетів, майстерень, спортивних залів обох гуртожитків і двох навчальних корпусів. До початку начального року можливо зробимо огорожу території обох корпусів. На усі наші поліпшення господарського та начального характеру затрачено 982 576 грн. з загального фонду  і  381 тис.грн. з спецфонду.  Цифри, які я привела зараз це без отих, що були названі раніше. Крім того я підкреслюю, що все, що зроблено у корпусах, зроблено руками працівників господарської частини, тобто ми ніяких бригад не наймаємо. Я нагадаю, що завдання, яке поставлено перед колективом,  заробити  до кінця фінансового року  на спецфонді 1млн.грн.   

     Зроблено у нашому навчальному закладі дуже багато, але іще більш треба зробити.  Для цього необхідна участь кожного працівника та порозуміння, що все робиться для комфорту учнів  и усіх нас.

     Методична робота проводилась як завжди за наказом по закладу та планом. Педагоги працювали у методичних комісіях : 6 – у  1  корпусі  і 4 – у 2 корпусі. В комісіях вивчали стан викладання дисциплін , систему удосконалення викладання навчальних дисциплін, підвищення рівня навченості учнів з історії України, німецької мови, економіки, екології, інформатики, захисту Вітчизни , електротехніки, перукарської справи.

     Участь в конкурсах і конференціях наших учнів та їх перемоги це саме головне досягнення викладачів. Бойко Р. переможець Всеукраїнського конкурсу «Я майбутнє України», Горбова В. переможець у номінації «Шевченкознавство», 1 місце Бурцева Я. у конкурсі, присвяченому Дню матері - керівник Кардашова Н.Г.  Можна говорити про участь  у іграх  «Гринвич», «Пазл» де кількість учнів з кожним роком збільшується, про обласний  конкурс професійної майстерності за професією  «Кухар», де не посіяли призового місця, але ж виглядали дуже достойно. І багато, багато  всього доброго що ми зробили у продовж навчального року.

     У цьому році, як ніколи, кількість  педагогів, які пройшли курси підвищення кваліфікації, стажування склала 31 чол: 17 викладачів, 1 психолог, 1 соц.педагог, 2 методиста, 10 майстрів виробничого навчання. Кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії присвоєна 2-м чол., «спеціаліст 1 категорії» здобули 2 чол. «спеціаліст 2 категорії» получили 4 чол.  Звання «старший викладач», «майстер виробничого навчання 1 категорії» получили по 1 чол. В порівнянні з минулим роком в відсотках виглядає так: «спеціаліст вищої кат.» було 37,9% стало 40,7%, «спеціаліст першої кат.» було 10,1% стало  11,6%,  «спеціаліст другої кат» було 7,4% стало 9,3%. Звання «старший викладач» мали 27,4%, зараз маємо 29,1%., «майстер виробничого навчання 1 кат» було 18,9% стало 19,8%. В результаті атестації педагогічних працівників закладу виявлені позитивні моменти у  роботі педагогічного колективу до яких слід віднести:

  • Системність в роботі педагогів та майстрів в/н.
  • Зросла кількість пед.працівників, які мають публікації у педагогічній літературі.
  • Більшість викладачів та майстрів в/н впроваджують на своїх уроках інноваційні та комп’ютерні технології. Важливо, щоб педпрацівники, які пройшли атестацію, демонстрували зростання рівня своєї педагогічної майстерності, здійснюючи професійну діяльність не лише в рік атестації, але й в між атестаційний період. Крім того нашим досвідом з удосконалення кваліфікації майстрів виробничого навчання поділилися на Всеукраїнському вебінари Трифонова О.Ю. і Дядькова С.С.

     Гуртожитки теж є складовою частиною іміджу навчального закладу в цілому. Тому адміністрація постійно займається покращенням умов проживання учнів. На сьогодення замало мати гарячу та холодну воду,  гарну сантехнику, треба іще  створювати красоту,  затишок. В планах адміністрації  змінювати вікна, закупати меблі, м’який інвентар, організувати та оснастити спортивні кімнати і як внаслідок за все це нести матеріальну відповідальність батьків та учнів. В цьому році дуже замало або зовсім ніякий  допомоги, підтримки

     Не отримували працівники гуртожитків від психолого-педагогічної служби.  Треба між усіма  працівниками встановити графік  чергувань для більш оперативного розв’язання виникаючих виховних і соціальних проблем .   

     Зараз нас усіх чекають відпустки, а профорієнтаційна робота потребує  контролю з вашого боку. Тому відпочивайте але  цікавтесь!  

            Бажаю усім здоров’я та море планів на наступний навчальний рік!

 

Директор ДНЗ «Мелітопольське ВПУ»                                          Л.КИСЕЛЬОВА                        

Вгору